EĞİTİM DEĞİŞİM SEMİNERLERİNİN SEKİZİNCİSİ DÜZENLENDİ

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği – İstanbul Medipol Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Eğitim Değişim Seminerlerinin sekizincisi İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Güney Yerleşkesi salonunda yapıldı.   Hicri 2 Cemâziye’l Âhir 1439 / Miladi 18 Şubat  2018 PAZAR günü “EĞİTİM VE İRFAN” başlığı ile gerçekleşen seminerin konuşmacısı Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai ŞEN oldu. Program E-DER Eğitim ve Değişim Derneği’nin www.facebook.com/ederegitimdegisim  hesabından da canlı olarak yayınlandı.

E-DER Yön. Kur. Bşk. Ali KOCADAYI’nın selamlama konuşmasıyla başlayan seminer; akademisyenlerin, sendika ve çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve çeşitli branşlardan öğretmenlerin katılımı ile gerçekleşti.

Katılımcıları selamlayan E-DER Yön. Kur. Bşk. Ali KOCADAYI:

Derneğimiz, eğitim öğretim faaliyetlerindeki problemlerin tespiti, tasnifi ve çözüm yollarının üretilmesi adına çalışmalarına devam etmekte, mevcut çalışmalarına her geçen gün yenilerini eklemektedir. Bu minvalde;

Teknik kurulları, bilimsel kurulları, web sayfası gibi unsurlarıyla tüm altyapı çalışmaları tamamlanan Uluslararası hakemli akademik ve bilimsel Eğitim ve Değişim Dergimiz in ilk sayısının önümüzdeki haziran ayı içerisinde çıkarılması planlanmıştır. Uluslararası alanda yayın yapacak bu dergimizin ilk sayısı haziran ayı itibariyle akademik dünyamızın, sahada çalışan meslektaşlarımızım ve konuya ilgi duyan tüm tarafların beğenisine sunulacaktır.

Yine derneğimiz, Akademik Platform, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi  ve İstanbul Medipol Üniversitemizle birlikte, “Uluslararası Eğitim ve Değişim Sempozyumu” düzenleyecektir. Bu sempozyumumuz 2-3-4 Kasım tarihlerinde İstanbul Medipol Üniversitemizin ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

Öte yandan E-der Akademi’miz de önümüzdeki birkaç ay içerisinde faaliyetlerine başlayacak. Akademimiz Medipol Üniversitemiz işbirliğinde meslektaşlarımızın yanı sıra farklı meslek gruplarına mensup dostlarımıza da bireysel ve mesleki gelişim kurslarıyla hizmet verecek, kurslara katılan kursiyerler Medipol Üniversitemiz tarafından sertifikalandırılacaktır.” dedi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai ŞEN “EĞİTİM VE İRFAN” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Konuşmasına E-DER yönetimine teşekkür edip katılımcıları selamlayarak başlayan ŞEN, eğitim ve değişim kelimelerine vurgu yaparak “Değişimsiz eğitim olmayacağı gibi eğitimsiz değişim de olmaz.” dedi.

Sözlerine devam eden ŞEN:  “Bir ülkede eğitim kalitesinin yükselmesi için öğretmen kalitesinin artırılması gerekir. Eğitimin kaliteli olması durumunda sağlık, ulaşım ve diğer alanlar da gelişecektir” dedi. Bir ülkede eğitimin kaliteli olması için öğrencinin değil öğretmenlerin kalitesinin artırılması gerektiğine işaret eden ŞEN, eğitimde ezberciliği eleştirerek hür düşüncenin gelişimi için doğru soru sorulmasının önemini vurguladı.

         Batı kültüründeki bilgi ile ilmin farkını irdeleyen Prof. Dr. Şen, öncü müslüman bilim adamlarına değindi ve şunları dile getirdi: “Bu noktada benim en fazla üzüldüğüm şey maalesef biz Eski Yunan’ı biliyoruz, Rönesans’ı biliyoruz ama Rönesans’ı doğuran esas medeniyete hiçbir zaman bakmıyoruz. Bakın İslam dini gelmeseydi bugün batıda bilim dahi olmayacaktı. Fizik, kimya, cebir bunların temellerini atanlar hep müslüman bilim adamlarıdır.

Programın devamında soru-cevap bölümüne geçildi. Prof. Dr. Zekai ŞEN  salondaki ve canlı yayından takip edip soru soran kişilerin sorularını cevaplandırdı. Soru-cevap bölümünün akabinde Prof. Dr. Zekai ŞEN adına dikilen fidanların sertifikasının sunulması ve toplu fotoğraf ile program sona erdi.