MUALLİMHANE

MUALLİMHANE;

Kadim kültürümüzden aldığı ilhamı çağın gerektirdiği bilgi ve sevgiyle harmanlamış, proaktif, sosyal yönü kuvvetli öğretmenler yetiştirmek amacıyla gerçekleştireceğimiz MUALLİMHANE projemizi Konya’da başlatıyoruz. Projemizin uygulanmasına öncülük eden Konya Temsilcimiz Ahmet Oğur’a, temsilciliğimiz E-DER Konya’ya ve İrfander yetkililerine teşekkür ediyoruz.

E-DER Yönetim Kurulu

MUALLİMHANE

Üniversite öğrencilerine yönelik sertifikalı eğitimleri kapsayan, geleceğin nitelikli öğretmenlerini yetiştirmek için oluşturulan eğitim programıdır.

İlk olarak Konya ilinde uygulanmaya başlanmış; Konya ilinde bulunan Selçuk Üniv., Necmettin Erbakan Üniv., Karatay ve Konya Tarım Üniversitelerinin Eğitim, İlahiyat ve Fen Edebiyat Fakültesi öğrencileri programa dahil edilmiştir.

Muallimhane projesine 8 Aralık 2018 tarihi itibariyle Konya Temsilcimiz Ahmet Oğur liderliğinde Konya’da ilk defa uygulamaya alınmıştır.

MUALLİMHANE NE İÇERİR

Muallimhane projesiyle ülkemizin dinamiklerinden, tarihsel ve kültürel referanslarından hareket eden, anadolu insanının milli ve manevi gerçeklerine göre bir medeniyet algısı taşıyan, evrensel değerler çerçevesinde milli kimlik ve benliğinden taviz vermeyen, öğrencilere öncelikli olarak hakikati öğreten, mesleki bilgisi yüksek, çağın gerektirdiği entelektüel bilgiye sahip, teknolojiyi iyi kullanabilen inovatif düşünülebilen, inisiyatif alabilen proaktif hareket edebilen, etkili iletişim becerisine sahip, sosyal yönden etkili, helal yaşamı prensip edinmiş, empati kurabilen bir “Muallim” yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Muallimhane; Koçluk Eğitimi, İlkyardım, Zekâ Oyunları, Drama, Hafıza Teknikleri Eğitimi, Atölye Çalışmaları, Sınıf Yönetimi, Materyal Oluşturma Sanatı, Etkili Ders İşleme Teknikleri, Hitabet, İzcilik gibi derslerle 4 yılın sonunda sertifikasyon sağlanacaktır. Bu derslerin bazılarının ise görüldüğü dönemde resmi sertifikasyonu sağlanacaktır.

Öğrencilerimiz 4. yılın sonunda Özel sektörde de Milli Eğitimde de çalışsa her yönüyle yetkin bir öğretmen olarak yetişeceklerdir.

MUALLİMHANE İLE İLGİLİ GELİŞMELER

8 Aralık 2018 – Muallimhane Açılış Programı Konya’da Gerçekleştirildi

Programa İrfander Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İshak Mazı ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. Mehmet İshak Mazı İrfander Eğitim Yardımlaşma ve Dostluk Derneği olarak eğitim faaliyetleri yaptıklarını bu alanda yapılan faaliyetlere de destek olduklarını ifade etti.

Ayrıca yüzlerce öğrenciye de burs imkanı sağladıklarından bahseden Mazı, “Muallimhane ile öğretmen adayı gençlerimize yardımcı olmaktan mutlu olacağız.” dedi.

E-DER Konya İl Temsilcisi Ahmet Oğur ise: “Muallim, medeniyet inşaasının en ağır işçisidir. İyi muallim yetiştirebilen toplumlar başarılı olmuşlardır. Biz de 4 yıl sürecek bu projeyle akademik gelişimini üniversitede sağlayan genç öğretmen adaylarımızın kişisel ve meslekî gelişimlerini en üst düzeyde gerçekleştirmek istiyoruz.” dedi.
Muallimhane, ilk dersine 15.12.2018 Cumartesi günü Eğitimci Yazar Eyüp Kirpitci’nin katılımıyla başlıyor.

3 ARALIK 2018 – MUALLİMHANE;

Kadim kültürümüzden aldığı ilhamı çağın gerektirdiği bilgi ve sevgiyle harmanlamış, proaktif, sosyal yönü kuvvetli öğretmenler yetiştirmek amacıyla gerçekleştireceğimiz MUALLİMHANE projemizi Konya’da başlatıyoruz. Projemizin uygulanmasına öncülük eden Konya Temsilcimiz Ahmet Oğur’a, temsilciliğimiz nezdinde emek harcayan Konya E-DER gönüllülerine ve İrfander yetkililerine teşekkür ediyoruz.

27 KASIM 2018 – E-DER Konya Temsilciliği Ev Sahipliğinde Öğretmenler Günü Buluşması Gerçekleştirildi

E-DER Konya İl Temsilciliği ve İrfander Eğitimciler Komisyonunca Öğretmenler günü buluşması gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Kayhan Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen yemekli ve geniş katılımlı toplantı E-DER İl Temsilcisi ve aynı zamanda İrfander Eğitimciler Komisyon Başkanı Ahmet Oğur’un konuşmasıyla başladı. Ahmet Oğur Katılımcılara E-DER’i  ve Konya’da başlayacak olan MUALLİMHANE isimli çalışmayı tanıttı. Program İrfander Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İshak Mazı’nın konuşması ile devam etti.

Programın son bölümünde ise Eğitimci Yazar Eyüp Kirpitci “Model İnsan Hz. Muhammed(s.a.v.)” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda peygamberimizin özellikle muallim yönüne vurgu yapan Eyüp Kirpitci “Pedagoji tarihinde peygamberlerden söz edilmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Peygamber efendimiz bir muallim olarak gönderildiğini kendisi ifade etmektedir. Peygamberimiz sadece öğreten değil etrafına rol model olan iyi bir muallimdi.” dedi.