EĞİTİM VE DEĞİŞİM ZİRVESİ – III

“PROAKTİF ÖĞRETMEN ZİRVESİ”

E-DER, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Gökyüzü Eğitim Kurumları işbirliği ile “Proaktif Öğretmen” temasını çeşitli konferans, çalıştay ve atölye çalışmaları ile ele alındı. Zirveye akademisyenler, öğretmenler, eğitimciler ve eğitim gönüllüleri katıldılar.

Eğitim ve Değişim Derneği (E-DER), İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gökyüzü Eğitim Kurumları ve iş birliğiyle düzenlenen zirveye Gökyüzü Eğitim Kurumları ev sahipliği yaptı.

Program, İstanbul’dan ve farklı şehirlerden akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler olmak üzere yoğun bir katılımla gerçekleşti. Çalıştayların ve atölye eğitimlerinin yer aldığı “Proaktif Öğretmen” temalı program, 28 Mayıs 2022 tarihinde saat 10.00’da selamlama konuşmaları ve MEB Müşaviri Mustafa Altınsoy’un açılış konuşmasıyla Gökyüzü Eğitim Kurumları konferans salonunda başladı. Program, sabah ve öğleden sonra eş zamanlı olarak gerçekleştirilen çalıştay ve atölye eğitimlerinin ardından zirve kapanış bildirisinin okunması belge takdimleri ve hatıra fotoğrafının çekimiyle son buldu.

Zirve hakkında yapılan bilgilendirmelerin ardından açılış bölümünde söz alan Gökyüzü Eğitim Kurumları Yk. Bşk. Yusuf Ziya Aydın ve E-DER Yön. Kur. Başkanı Ali Kocadayı katılımcıları selamlayarak açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler. Yusuf Ziya Aydın, böyle bir programa ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti paylaşırken katılımcıları selamlarken Kocadayı konuşmasında: “Nitelikli öğretmen” tabiriyle tabi pek çok şey kastedilmektedir Kastedilen tüm bu güzellikleri kapsamak üzere Eğitim Değişim Zirvelerimizin üçüncüsünü Proaktif Öğretmen temasıyla düzenliyoruz, emeği geçenlere katılım gösterenlere yönetim kurulumuz adına şükranlarımı arz ediyorum” cümlelerine yer verdi.

Program, MEB Müşaviri Mustafa Altınsoy’un konuşmasıyla devam etti. Altınsoy, Millî Eğitim Bakanlığı’nın en önemli sorununun, üzerinde çalışılması gereken en önemli konunun “öğretmen yetiştirme” konusu olduğunu belirterek bu konunun tesadüfe bırakılmayacak kadar önemli olduğunu vurguladı. Bakanlığın merkez teşkilatındaki en önemli birimin Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü olduğunu ifade eden Altınsoy konuşmasında, “Millî Eğitim Bakanlığı’nın en önemli konusu ne bakan ve bürokrat değişikliği ne müfredat değişikliği ne fiziki ihtiyaçlar ne de bina sorunudur. En önemli meselemiz, öğretmen yetiştirme konusudur.” düşüncelerine yer verdi.

Program, zirve bilgilendirme bölümüyle devam etti. Zirve Düzenleme Kurulu Bşk. Ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi PARLAR, gün boyunca devam edecek olan programın işleyiş şeklini ve amaçlarını katılımcılarla paylaştı.

3 çalıştay ve 3atölye eğitimi olmak üzere 6 farklı salonda eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Saat 16. 30’a kadar eş zamanlı gerçekleşen çalıştay ve atölye eğitimlerinin ardından oturum başkanlarınca katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi ve ardından kapanış bölümüne geçildi. Zirve Düzenleme Kurulu Bşk Doç. Dr. Hanifi Parlar söz alarak Zirve Kapanış Bildirisini okuyarak günün değerlendirmesini ve özetini katılımcılarla paylaştı. Doç. Dr. Parlar yaptığı konuşmada zirveye ait tam metin sonuç bildirgesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağını gerek kamuoyu ile gerekse ilgi makamlarla paylaşılacağını belirterek bildiri özetinden şu maddeleri paylaştı:

 1. Lider öğretmen, öğrenen ve öğreten olmalı
 2. Ben duygusundan çok biz duygusunu kavratabilmeli
 3. Hikmete ulaşmada rehber olmalı.
 4. Merak uyandırıcı bir dil kullanmalı
 5. Lider öğretmen iyi bir gıda okuryazarı olmalı, öğrencilerin sağlıklı beslenmesi hususunda bilinç kazandırmalı.
 6. Lider öğretmen iletişimi kuvvetli olmalı, sadece öğrenciyle değil, gerektiğinde öğretmen veliyle de iyi iletişim içinde olmalı
 7. Geleceğin öğretmeni interaktif eğitime çok önem vermeli, öğrencilerden de bir şeyler öğrenmeye açık olmalı, kendi öz gelişim sürecine öğrenciyi dahil etmeli
 8. Öğrenciler üzerinde sosyal medyanın etkisi çok fazla olduğu için lider öğretmen sosyal medya okuryazarlığı konusunda bilgili ve dikkatli olmalı
 9. Lider öğretmen öğrencileriyle güzel anı biriktirmeli. Ders dışında piknik, çay kahve sohbeti, iftar vb. programlarda onları iyi tanımalı, onlarla güzel ve kaliteli vakit geçirmeli, ortak zaman paylaşmalı

Zirve Yönerge Tam Metin

Açılış Konuşmaları

 • Yusuf Ziya AYDIN / Gökyüzü Eğitim Kurumları YK Bşk.
 • Ali KOCADAYI / E-DER Eğitim ve Değişim Derneği YK Bşk.
 • Soner CAN / Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü

Çağrılı Konuşmacı

 • Mustafa ALTINSOY  / MEB Müşaviri

Çalıştaylar:

Atölye Eğitimleri:

 • Proaktif Öğretmen / Ömer Kurddan
 • Eğitimde Kavram Haritaları Tasarımı ve Kullanımı /Mevlüt Kesman
 • Temel Canva Eğitimi ile Etkili Ders Sunumu Hazırlama / Mehmet Fatih Bütün

 

ZİRVEDE KATKI SAĞLAYAN KONUŞMACILARIN VE EĞİTİMCİLERİN ÖZGEÇMİŞLERİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

PROGRAM PAYDAŞLARI

PROGRAM FOTOĞRAFLARI