E-DER, “Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü” Konulu Seminer Programı Gerçekleştirdi

Eğitim ve Değişim Derneği (E-DER), 24.05.2015 tarihinde Medipol Üniversitesi Kavacık Kampüsü’nde “Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü” semineri düzenledi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, zor bir coğrafyada ağır şartlar altında 625 sene varlığını devam ettiren Osmanlı’nın bu başarısının temelinde örfi ve dini hukuk sistemini çok net kurup iyi uygulamasının yattığını vurguladı.

Medipol Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin, eğitim camiasından çeşitli yönetici ve öğretmenlerin katıldığı program saat 09.00’da başladı. E-DER’in vizyonu, misyonu ve hedefleri hakkında yönetim kurulu üyesi Ali Şahin’in katılımcıları bilgilendirmesinin akabinde Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan selamlama konuşması yaptı.

Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Akif Aydın, “Osmanlı Devleti’nin Büyüklüğünde Hukukun Rolü” başlıklı seminerinde, Osmanlı’nın yönetim sisteminin niteliklerini, kadılık sisteminin idari sistem içindeki yeri ve önemini anlattı. Aydın, zor bir coğrafyada ağır şartlar altında 625 sene varlığını devam ettiren Osmanlı’nın bu başarısının temelinde örfi ve dini hukuk sistemini çok net kurup iyi uygulamasının yattığını vurguladı. Osmanlı’nın merkeziyetçiliğe önem verdiğini, feodalizme izin vermediğini, İslam dinini yaymak için çalıştığını ama asla zorlama yapmadığını belirten Prof. Dr. Aydın, gayrimüslimlerin inancına saygı duyduğunu, herkesin can ve mal güvenliğini sağladığını, Hristiyanların dahi Osmanlı mahkemelerini tercih ettiğini söyledi. Osmanlı’nın sorunsuz bir hukuk sistemine sahip olduğu için çağdaşı olan devletlerden daha az bürokratla çalıştığını söyleyen Dekan Prof. Dr. Aydın, “Mülk adaletle ayakta durur, zulm ile ayakta durmaz” ifadesiyle konuşmasını tamamladı.

Seminerin sonunda E-DER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eroğlu tarafından Prof. Dr. M. Akif Aydın’a plaket takdim edildi.