‘’E-DER GÖNÜLLÜLERİ İSTANBUL 2. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ’’

 

’Eğitim Değişim Okumaları’’  kapsamında ‘’Okumayı Sevdirme Projesi’’ kitabı, kitabın  yazarı Ahmet MARAŞLI eşliğinde  25 Eylül 2019 tarihinde Asfa Eğitim Kurumları Bağlarbaşı Yerleşkesi’nde E-DER gönüllerinin katılımıyla değerlendirildi.

Program E-DER Yön. Kur. Bşk. Yrd. Zeki Uysal’ın konuşması ile başladı. Uysal, ‘’Derneğimiz bünyesinde  Eğitim Değişim adıyla seminer, sempozyum, çalıştay, panel gibi birçok faaliyetler yapmaktayız. Eğitim Değişim Okumaları da geçen dönem İstanbul’da başlattığımız Konya, Bursa gibi illerimizde de gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin arasındadır. Bu akşam İstanbul’da 2.sini gerçekleştirmiş bulunduğumuz programımızda kitabımızın yazarı Ahmet MARAŞLI Bey de aramızda…’’ diyerek sözü yazar Ahmet MARAŞLI’ya verdi.

Sayın Maraşlı sözlerine kitabın çıkış serüvenini anlatarak başladı, “kitabın içeriğini oluştururken çok yoğun ve özgün bir çalışma gerçekleştirdiğini, her baskıda ilaveler ve güncellemeler yaptığını” aktardı ve şunları dile getirdi: “Kitabın önünde örnek teşkil edecek başka eser yoktu. Alanım okumak;bu şekilde eserler yazarken  insanları sıkmadan farklı şeyler söylemek zorundasınız.  Sonuç almaya yönelik bir çalışma yapılmalı ve tekrara düşme tehlikeniz var, insanları sıkma ihtimaliniz çok yüksek, bu olumsuzlukları eserime yansıtmamak için dar bir alanda detaylı çalışma yaptım”

Maraşlı sözlerine devam ederek: ‘’Okumayı Sevdirme Projesi adlı kitabımı yazmak  iki senemi aldı. İlk çıkan baskıdan sonra eksik, düzeltilmesi gereken yerler görünüyordu ve kafa yorup tekrardan kitabı gözden geçirdim. Şu an yeni baskı yapacak olsam yine değişim yapar ve yeni gelişmelerle kitabın baskısına geçerim. Kitabı ilk çıkaracağım zaman bazı yayınevleri, kitabın ticari yani olmadığını o sebepten yazmamamı söylediler, lakin benim ticari bir niyetim yoktu. Kendime bir borç bilip bu kitabın yazılması gerektiğine inandım. Benim bu kitapla amacım asla ticari değildi, bir bakıma tarihe not düşmek istedim.’’ dedi.

 Kitap hakkında değerlendirmelerini aktaran Maraşlı sözlerine şu şekilde devam etti:

‘’İnsan zekası aciz olduğu için son noktayı koyamıyor, benden de bu kitap için her  şey bitti gibi bir düşünce beklemeyin. Sürekli gelişim içinde olan bir konu malumunuz. Aslında mesele okumaktan  öte , insanın neyi okuduğu ve nasıl okuduğu… Çocuklara bir müslüman, bir insan olarak idealizm verilmezse okumanın hakkını veremezler. Her birey aslında aynaya bakıp kendini değerlendirmeli. Bazen bakıyorsunuz güzel mevkilerde çalışmış insanların korkunç derecede telaffuz hataları var ve bu beni çok rahatsız ediyor. Okumayı sevdirmek için, okuma ile ilgili mevzuların gelişmesi için ilk ve en önemli adım birkaç sene sonrasının gençlerine yönelmek, onlara gereken hissiyatı kazandırmaktır.’’ diyerek sözlerine son verdi.

Programın devamında kitabın içindeki bölümlere dair soru-cevap bölümüne geçildi. Yazar Ahmet MARAŞLI  katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Ardından E-DER Eğitim ve Değişim Derneği’nin bir önceki dönemde geliştirdiği “Öğretmenime Bir Fidan” projesi kapsamında  Yazar Ahmet MARAŞLI adına dikilen fidanı temsilen  “Fidan Sertifikası”nın takdimi ile program sona erdi.