E-DER DOSTLARINA GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR

E-DER  iftarı yoğun bir katılımla gerçekleşti. Hicri 11 Ramazan 1438 / Miladi 26.05.2018 Cumartesi günü Beyoğlu ilçesinde Miniatürk’te gerçekleşen ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, E-DER üye ve gönüllüleri, eğitimciler ve akademisyenler  aileleri ile katıldı.

Programda E-DER Yön. Kur. Bşk. Ali KOCADAYI bir selamlama konuşması yaptı ve “11 Ayın Sultanı, gönüllerimizin tacı Şehri Ramazan’ın manevi iklimine büründüğümüz şu günlerde muhabbet ve sevgi bağlarımızı güçlendirmek, birlik beraberlik dayanışma ve işbirliği duygularımızı geliştirmek amacıyla kurduğumuz iftar soframıza hoş geldiniz” diyerek  misafirleri selamladı.

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği’nin kuruluşundan bu yana  kısa geçmişine rağmen eğitim öğretim sahasında hangi önemli faaliyetlere imza attığını hatırlatan KOCADAYI: “Müfredat değişikliği, lise yerleştirme sistemi gibi ülkemizin eğitim öğretim gündeminin önemli kilometre taşlarında sorumluluk alarak üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalışmış, azim ve gayretle, samimiyetle hareketi prensip edinmiş bir derneğiz.” ifadelerine yer verdi.

KOCADAYI sözlerinin devamında : “Eğitim problemlerini çözememiş bir millet hiçbir problemini çözememiş demektir. Maddi ve manevi kalkınma ve ilerlemenin olmazı şartı teoride doğru hazırlanmış, pratikte de iyi uygulanmış ideal bir eğitim sistemidir. Adalet, eşitlik, hak ve özgürlük, hukuk gibi evrensel değerlerin yanı sıra, ahlak ve maneviyat erdem ve hikmet gibi değerlerin toplum tarafından benimsenip yaşanmasında en önemli görev görev yine teoride doğru hazırlanıp pratikte iyi uygulanmış bir eğitim sistemidir.
E-DER Eğitim ve Değişim Derneği olarak Eğitim değişim diyoruz, eğitimde değişim, eğitimle değişim diyoruz. Çünkü eğitim sistemimizin yeniliğe ve değişime ihtiyacının olduğuna inanıyoruz. Hayırlı nesillerin, sağlam kişilik ve karakterli bireylerin ve bu bireylerden oluşacak ailelerin ancak yerli ve milli bir eğitim sistemiyle yetişebileceğine inanıyoruz.

Cumhuriyet tarihimizden bu yana yaklaşık bir asırdan beri, ülkemizde yamalı bohça misali sürekli değiştirilerek sürdürülen eğitim sisteminin ideal nesilleri yetiştirme konusunda çare olmadığına inanıyoruz. Avrupa’dan Amerika’dan şu veya bu ülkeden devşirilen eğitim modellerinin aziz milletimizin, asil kültürümüzün ve kadim medeniyetimizin genleriyle uyuşmadığını düşünüyoruz. Hariçten, ısmarlama dikilmiş, dikte edilmiş, doğal hareket etmemizi engelleyen kıyafetlere artık sığamadığımızı müdrik olmamız gerektiğine inanıyoruz. Başında Milli ibaresi bulunan eğitim sistemimizi hem millilik, hem de eğitim ve öğretim boyutuyla ideal hale getirmeden hiçbir meseleyi çözemeyeceğimize inanıyoruz. Eğitim sisteminin kadim değerlerimizi merkeze alan bir anlayışla, ilim, irfan, hikmet esasları üzerine yeniden inşa edilmesinin zorunlu olduğuna inanıyoruz.” dedi ve E-DER’in bakış açısına, plan ve stratejilerine değindi.

Ayrıca: “Henüz 2014 yılında kurulmuş olmasına rağmen yönetim kurulumuz ve bugün itibariyle 72 ilimizdeki E-DER temsilcilerimizin gayretleriyle E-DER, sayısız etkinliğe imza atmıştır. İstanbul ve Anadolu’da düzenlediği seminer, konferans, çalıştay ve panel programlarıyla eğitim problemlerine çözüm arayışlarına katkıda bulunmuş, çeşitli eğitim konularında hazırladığı çalışmaları rapor halinde Milli Eğitim Bakanlığımıza sunmuştur.” diyen E-DER Başkanı KOCADAYI, ülkemizin dört bir yanındaki E-DER temsilcileri vesilesiyle çalışmaların mutlaka sonuca erdirildiğini ve Bakanlık yetkililerine ulaştırıldığının vurgusunu yaptı.

Eğitim ve Değişim Dergisi, E-DER Akademi ve Muallimhane” gibi derneğin yeni dönem hedeflerine de değinen Başkan,

Eğitim ve Değişim dergisine verdikleri katkılardan dolayı Akademik Perspektif Derneğine, derginin editörlük görevini üstlenen E-DER yönetim kurulu üyesi Sn. Yrd. Doç. Dr. Hanifi PARLAR’a, 2-4 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleşecek olan uluslararası Eğitim ve Değişim Sempozyumu için işbirlikçi kurumlardan olan İstanbul Medipol Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Akademik Perspektif Derneği ve Marmara Üniversitesi’ne, iftar davetine katılan misafirlere ve tüm E-DER dostlarına gönülden teşekkür etti.

Günün anısına önce; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından  ödüllendirilen ve 2017 TÜBA ödüllerine layık görülen Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan’a, sonra da Türkiye’yi, dünyayı dolaşarak gençleri ve aileleri bekleyen modern hayatın tehlikelerini kendine has üslubuyla geniş kitlelere anlatıp çözüm önerileri sunan eğitimci ve kişisel gelişim uzmanı Sıtkı ASLANHAN’a plaket takdimi yapıldı..

Program güzel temennilerle sona erdi.