E-DER DOSTLARI İFTARDA BULUŞTU

Eğitim ve Değişim Derneği (E-DER) Hicri 23 Ramazan 1440 / Miladi 28 Mayıs 2019 Salı günü Üsküdar Hacı Ahmet Ünal Vakfında “iftar programı” düzenledi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, E-DER üye ve gönüllüleri, eğitimciler ve akademisyenler aileleriyle katıldı.

Programda E-DER Yön. Kur. Bşk. Ali KOCADAYI, yaptığı selamlama konuşmasında “On bir ayın sultanı, gönüllerimizin tacı şehri Ramazan’ın manevi iklimine büründüğümüz şu günlerde muhabbet ve sevgi bağlarımızı güçlendirmek, birlik beraberlik dayanışma ve işbirliği duygularımızı geliştirmek, Ramazan ayının bereketini birlikte yaşamak amacıyla bu programı düzenledik.” diye söze başladı.

E-DER’in 5. yılını doldurduğunu ve bu süre zarfında eğitim öğretim sahasında pek çok önemli faaliyete imza attığını hatırlatan KOCADAYI, “Müfredat değişikliği, lise yerleştirme sistemi gibi ülkemizin önemli eğitim öğretim konularında sorumluluk alarak üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye çalışmış, azim ve gayretle, samimiyetle hareketi prensip edinmiş bir derneğiz.” ifadelerine yer verdi.

KOCADAYI konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“E-DER’in kuruluşundan bu yana, plan ve stratejilerini, söylemlerini, sadece eğitim sorunlarına temas etmeye, günlük eğitim problemleriyle ilgilenmeye odaklamamıştır, odaklamayacaktır. E-DER, eğitim öğretim alanındaki konu ve problemleri kritik-analitik bakış açısıyla, konunun bütün taraflarıyla işbirliği yapmayı, müzakere ve istişareyi esas alarak değerlendirecek ve çözüm önerileri geliştirecektir. Yine derneğimiz popülist, günübirlik yaklaşımlardan uzak bir şekilde, eğitim problemlerinin çözümü noktasında, sahada çalışan meslektaşlarımızın gözlem ve deneyimleriyle akademik dünyamızın bakış açısını aynı düzlemde buluşturmayı önemli bir prensip kabul etmiştir. Bu amaçla İstanbul’da ve Anadolu’da yerel ve ulusal pek çok etkinlik düzenleyen derneğimiz çalışmalarına 5. yılında uluslararası bir boyut kazandırmayı da başarmıştır.”

“Çalışmalarımızı uluslararası boyuta taşıdığımız faaliyetlerimizden birincisi, uluslararası hakemli, Eğitim ve Değişim Dergimiz oldu. Akademik Platform ile işbirliğinde ilk iki sayısını yayınladığımız dergimiz, 3. sayısıyla uluslararası bir kimlik kazanmış oldu. Bu sayısıyla “dergipark” üzerinden makale kabulüne başlayacak ve ulusal/uluslararası endeks taramalarında yayınlanana makalelere ulaşılabilecektir. Dergimizin editörlük görevini üstlenen yönetim kurulu üyemiz Doç. Dr. Hanifi PARLAR Bey’e şükranlarımı sunuyorum.”

“Derneğimiz, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Akademik Platformla işbirliğinde, nisan ayında ‘1. Uluslararası Eğitim ve Değişim Sempozyumu’ düzenleyerek çalışmalarını ulusal boyutun ötesine taşımıştır. Bu sempozyuma yurt içinden ve yurt dışından katılan akademisyen ve uzmanlar sundukları Türkçe ve İngilizce bildirilerle eğitim ve öğretim sahasının konularını farklı bir boyutta ele almışlardır. Sempozyumun gerçekleştirilmesinde üstün emekleri bulunan yönetim kurulu üyemiz Sayın Mehmet ELMAZ Bey’e huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.”

“Ayrıca bu dönem yaptığımız çalışmalardan biri de mart ayında Ankara’da düzenlenen 3 günlük Eğitim ve Değişim Zirvesi oldu. Bu programının planlamasından uygulamasına kadar büyük emek veren E-DER kurucu başkanımız Sayın Mehmet EROĞLU Bey’e de huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. İnsanın kıymeti, himmeti kadardır. Yani hayalinden, arzusundan geçen hizmet alanı kadardır. Ne kadar yere hizmet etmek istiyorsa kıymeti o kadardır. Ne kadar büyük işler yapmak istiyorsa büyüklüğü o kadardır. Bizler bu idrakle dernek tüzüğümüzde belirtilen alanlarda, devletimize milletimize yararlı olacak her türlü çabayı ortaya koymaya devam edeceğiz. Şüphesiz ki marifet iltifata tabidir.”

 

“Bizler azimli gayretli ve samimi çabalarımızı ortaya koyarken sizlerin katkılarına çok ihtiyacımız olacak. Sizleri hem E-DER’i gerçek ve sanal ortamlarda takip etmeye hem de görüş ve önerilerinizle, eleştirilerinizle çalışmalarımızı denetlemeye davet ediyorum. Maddi- manevi desteklerinizi, dualarınızı talep ediyorum. Eğitim sorunları ve çözüm önerileri hakkında bizler için yol gösterici olacak paylaşımlarınızı esirgememenizi arz ediyorum.”

 

Sayın KOCADAYI konuşmalarına, “Bu duygu ve düşüncelerle teşriflerinizden dolayı her birinize yönetim kurulumuzdaki kıymetli yol arkadaşlarım adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum, Hacı Ahmet Ünal Vakfımıza ve tüm ilgililerine misafirperverliğinden, samimi ilgileri, nazik hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Her birinizi en derin saygı ve hürmetlerimle selamlıyor, Ramazan-ı Şeriflerinizi tebrik ediyorum.” diyerek son verdi.

Programda MEB Müşaviri Mustafa ALTINSOY Bey söz alarak E-DER’in eğitim alanında gerçekleştirdiği faaliyetlerin önemine dikkat çekerek eğitim öğretim alanında yeniliklerin ve değişimlerin yapıldığı şu günlerde E-DER’e büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

Program güzel temennilerle sona erdi.