DENİZLİ Eğitim Değişim Okumaları

EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARI -1

E-DER Denizli İl Gönüllü Danışmanımız Ramazan ESKİN nezdinde “Eğitim Değişim Okumaları” etkinliğinin ilki  gerçekleştirildi.

Programda kitabın baştan sona tahlili yapılmış olup kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi kitabın özeti mahiyetinde olan  “Aliya İzetbegoviç’in fikir dünyasının temel taşı, 1969 yılında kaleme aldığı ve ertesi yıl kendi imkânlarıyla, zorlu şartlar altında Belgrat’ta yayınlattığı, İslam Deklarasyonu’dur.

Bu eser, hacim itibariyle küçük olsa da, hem yerel ölçekte, hem de dünya çapında etkili olmuş, büyük yankı bulmuştur. Öyle ki, eski Yugoslavya’nın Tito rejimi tarafından açık bir tehdit olarak algılanmıştır. 1983 yılında Saraybosna’da görülen Genç Müslümanlar (Mladi Muslimani) davasının en önemli delili olarak sunulmuştur. Bosna’da bağımsızlık mücadelesi veriliyor ve Müslümanlara ağır işkenceler yapılıyorken mevcut konjöktürü değiştirmek isteyenler ise tutuklanması ve uzun yıllar hapishaneye mahkûm edilmesi gibi durumlar konuşularak yaşantısıyla tüm Müslümanlara örneklik teşkil eden Aliye İzzetbegoviç’ hayatı irdelenmiştir