Çocuklarımızı Tehlikeye Atmayalım

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği, 17 Ocak 2020 Cuma günü başlayacak yarıyıl karne tatili öncesinde velilere sosyal medya uyarısında bulundu. Karne, takdir belgesi ve başarı belgesi görsellerinin sosyal medyada veliler tarafından gelişigüzel paylaşılmasının öğrencileri tehditlere açık hale getirdiği vurgulandı. Yapılan açıklamada derneğin yönetim kurulu başkanı Ali Kocadayı: “Bu tür paylaşımların öğrencilerimizin üzerinde ileriye dönük psikolojik baskı oluşturabileceğini, arkadaşları tarafından kıskanılıp dışlanabileceğini ve sosyal medyada beğenilme dürtüsü oluşturacağını hatırımızdan çıkartmamalıyız” dedi.

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği, 17 Ocak 2020 Cuma günü başlayacak olan yarıyıl karne tatili öncesinde velilere sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili uyarıda bulundu. E-DER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kocadayı,  yaptığı açıklamada, “Tüm eğitimcilerimize gayret ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyor, öğrencilerimize de üstün ve daimî başarılar diliyoruz. Öğrencilerimize ait karne, takdir, teşekkür ve başarı belgelerinin son yıllarda hızla artan şekilde sosyal medyada paylaşıldığını gözlemlemekteyiz. Çocuğuyla onur duyma, başarısını teşvik etme gibi iyi niyetli bir girişim olsa da sosyal medyadaki bu tür paylaşımların, gerek öğrencilerimizin gerekse veli olarak bizlerin kimlik ve kişisel bilgilerinin art niyetli kişilerce ele geçirilip kötü amaçlarla kullanılabileceğini unutmamalıyız. Kişisel verilerin güvenliği bakımından sosyal medyada bu tür paylaşımların yapılmaması gerektiğini hatırlatmayı görev bilmekteyiz. Evlatlarımızı sanal dünyanın dehlizlerinde tehlikeye atmayalım” dedi.

Çocuğunuz Dışlanabilir

Sosyal medyadaki paylaşımların öğrencilerin üzerinde ileriye dönük psikolojik baskı oluşturma, arkadaşları tarafından kıskanılıp dışlanma ve öğrencilerde sosyal medyada  ölçüsüz bir şekilde beğenilme dürtüsü oluşturma gibi olumsuz sonuçlara neden olabileceğini vurgulayan Kocadayı, “sosyal medya paylaşımlarının ayrıca öğrencilerin üzerinde aşırı özgüven, rehavet, kibir gibi duygulara yol açabileceğini” belirtti.

Çocuğu olmayan ailelerin varlığını unutmayalım

Konunun diğerkâmlık boyutunun da değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kocadayı: “Evine ailesini sevindirecek karne götüremeyen öğrencilerimizin, eve karne getirecek çocuğu olmayan aileleri ya da başarılarla dolu karnesi olduğu halde onu gösterebileceği anne-babası hayatta olmayan öğrencilerimizin varlığını hiçbir zaman unutmamalıyız” uyarısında bulundu.  Kocadayı  “Tüm bu nedenlerden dolayı sosyal medya üzerinden karne, takdir belgesi ve başarı belgesi paylaşımının sakıncalı olduğunu tüm kıymetli velilerimizin dikkatlerine arz ediyor, öğrencilerimiz için üstün ve daimi başarı dileklerimizi yineliyoruz” dedi.

 

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği

E-DER Eğitim ve Değişim Derneği eğitim camiasından; öğretmen, eğitim yöneticisi, yazar ve akademisyenlerden oluşan gönüllüler tarafından 2014 yılında kuruldu. Eğitim öğretim sahasındaki problemlerin tanımlanması, tasnif edilmesi ve çözüm önerileri üretilmesi, eğitimcilerin bireysel ve mesleki gelişimlerine katkı sunulması gibi amaçlarla kurulan dernek yerel, ulusal ve uluslararası pek çok etkinlik gerçekleştirdi. Derneğin bu amaçla gerçekleştirdiği seminer, çalıştay, zirve ve sempozyumların yanı sıra Akademik Platform işbirliğinde yayınladığı uluslararası hakemli “Eğitim ve Değişim” dergisi ve derneğin faaliyetlerine  www.e-der.org web sayfalarından ulaşılabilir