BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 9. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

“Eğitim Değişim Okumaları” kapsamında “Dindar Bir Doktor Hanım” kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 31 Ekim 2020 tarihinde Kotku Kültür Merkezi’nde kitabı değerlendirerek “9. Eğitim Değişim okumaları” programını gerçekleştirdi.
Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Temsilcisi Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.
Kurşun, ” Eğitim Değişim Okumalarımızın, Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile ortaklaşa olarak 8.sini; E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa ilimizi temsilen de 9.sunu icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.
Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Cumhuriyet’in ilk döneminde tıp eğitimi alıp doktor olan Ayşe Hümeyra Ökten’in günümüz gençlerine örnek niteliğindeki hayat hikayesi üzerinde konuşuldu. Doktor Ayşe Hümeyra Ökten, 85 yıllık yaşamının yarım asrını hastalarına adaması ve tek başına bir vakıf gibi hizmet vermesi üzerinde inceleme yapıldı.
Kitapta tavsiye niteliğinde olan bazı hususlar katılımcılar tarafından hatırlatıldı ve katılımcılardan Cevat Sevimli Bey konuyla ilgili: “Özellikle kitapta geçen Doktor Ayşe Hümeyra Ökten Hanımın Medine ve Mekke sevgisinin üst düzeyde yaşadığı net anlaşılıyor, özellikle tam bir Medine aşığı diyebileceğimiz bir yaşantısı olmuş. Günümüz gençlerinin bu kitabı okuyup işlerinde Allah rızasını gözeterek hizmet etmenin sırrını yakalamalarını temenni ediyorum.” dedi.
Katılımcılardan Ümit Sadık Kurşun Bey ise “Doktor Ayşe Hümeyra Ökten Hanımla röportaj şeklinde yapılan söyleşide Doktor Hanımın çok dinç bir beyne sahip olduğunu gördüm geçmiş yıllara ait hatıralarını bile çok net hatırlıyor. Ayrıca yaşadığı yıllarda gerek ailesi gerekse kendisi döneminin fikir ve düşünce anlamında önde gelen isimleriyle ünsiyet kurmuşlar. Çok çeşitli ve zengin dost çevreleri oluşmuş.” diyerek “Dindar Bir Doktor Hanım” kitabını okumaktan çok zevk aldığını ve herkesin okuması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle yakın tarihe ilgisi olan kişilerin rahatlıkla okuyabileceği bir kitap olduğunu söyledi.
Programın devamında kitapta yer verilen konu başlıkları irdelendi katılımcılar söz alarak kitap hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler. Pandemi münasebetiyle katılımcılar fiziki mesafeye dikkat ederek kitap kritiğine yaptılar.
Program, pandemi münasebetiye fiziki mesafeye dikkat edilerek katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği yetkilileri tarafından yapılan ikramla son buldu.