BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 8. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 8. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

“Eğitim Değişim Okumaları”  kapsamında  “Taş ve Öfke”  kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 26 Eylül 2020 tarihinde Merinos Açık Hava Kütüphanesi’nde 14.00 -16.00 saatleri arasında kitabı değerlendirerek “8. Eğitim Değişim okumaları”  programını gerçekleştirdi.

Merinos Açık Hava Kütüphanesi ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Temsilcisi Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.

Kurşun,  ” Eğitim Değişim Okumalarımızın, Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile ortaklaşa olarak 7.sini; E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa ilimizi temsilen de 8.sını icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Kitapta yer alan ve farklı zamanlarda kaleme alınmış makaleler üzerine konuşuldu. Kitap Yazarı Ahmet Şevki ŞAKALAR Bey’in de buluşmada hazır olması soru cevap şeklinde kitap tahlili yapılmasına imkan sağladı.

Kitap yazarı Ahmet Şevki ŞAKALAR kitabın yazılma serüveni hakkında katılımcılara bilgi verdi. “Kitap yer alan makaleler farklı zamanlarda kaleme aldığım ve çeşitli mecralarda yayınlanmış, adeta kendini ispat etmiş yazılardır. Belli bir sayıya ulaşan makaleleri dostların ve yayınevinin tavsiyesi üzerine bir kitapta toplama kararı aldık. Kitabımızın okurlarına faydalı olmasını ümit ediyorum.” dedi. Katılımcılardan Mücahit Karacif Bey konuyla ilgili: “Özellikle kitapta geçen makaleler belirli bir dönemde yaşamış ve bellirli sıkıntıları çekmiş yani dertlenmiş insanların duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur, fakat günümüz gençliği için kitabı anlama noktasında sıkıntı yaşanacağı aşikardır”dedi.

Katılımcılardan Selami Albayrak Bey ise “Müslümanlar, muhafazar kesim sıkıntılı ve yasaklı yıllarda daha samimi idiler ve bir amaç etrafında birleşebiliyorlardı fakat şuan gelinen noktada ciddi bir vurdumduymazlık var, insanlar hızlı bir şekilde sekülerleşti. Eskisi gibi bir Filistin meselesi veyahut Mescidi Aksa konusu insanların gündeminde değil işte bu kitap tekrar kendimize gelmemeiz noktasında bizlere ciddi uyarılar ve ikazlar yapıyor.” dedi.

Programın devamında kitapta yer verilen makaleler irdelendi katılımcılar söz alarak kitap hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.

Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve bir sonraki ay okunacak kitabın tespit edilmesiyle son buldu.