“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 6. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ  6. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

“Eğitim Değişim Okumaları”  kapsamında Ufkayolculuk-8 Lise Yarışma Kitabı olan “İletişim Nezaket ve Adap”  kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 23 Şubat 2020 tarihinde Kotku Kültür Merkezi’nde kitabı değerlendirerek “6. Eğitim Değişim okumaları”  programını gerçekleştirdi.


Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneğinin ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Temsilcisi Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.

Kurşun,  ” Eğitim Değişim Okumalarımızın, Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile ortaklaşa olarak 5.sini; E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa ilimizi temsilen de 6.sını icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Kitapta yer alan iletişim becerileri, komşuluk ilişkileri, aile içi iletişim ve toplum içerisinde hareket etme adapları üzerine konuşuldu.

Kitapta  tavsiye  niteliğinde olan bazı hususlar katılımcılar tarafından hatırlatıldı ve katılımcılardan Cevat Sevimli Bey konuyla ilgili: “Özellikle kitapta geçen komşuluk ve ziyaret adabı konusunda tavsiye edilen ziyarete gidildiğinde kapının üç kere çalınması eğer evin ışığı yanıyorsa bile üç kereden fazla kapının çalınmaması gerektiği dikkatimi çekti ve büyükşehirlerde habersiz gidilmemesi de üzerinde durulması gereken konulardan birisidir.” dedi.

Katılımcılardan Ümit Sadık Kurşun Bey ise “Selamlaşma konusunda günümüzde eksik bildiğimiz bir hususu kitap hatırlattı MERHABA” sözcüğü yürürken söylenen bir selamlaşma sözcüğü değilmiş oturduktan sonra insanlara yerin geniş olsun anlamında kullanılan bir sözcükmüş” diyerek “İletişim Nezaket ve Adap”  kitabını gençlerin yarışmaya katılsın veya katılmasında mutlaka okumaları gerektiğine dikkat çekti. Hatta lise yarışma kitabının adının lise kategorisi olmasına bakılmadan yetişkinlerin de rahatlıkla okumaları gerektiğini söyledi.

Programın devamında kitapta yer verilen konu başlıkları irdelendi katılımcılar söz alarak söz alarak kitap hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.

Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği yetkilileri tarafından yapılan ikramla son buldu.