“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 5. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”


“Eğitim Değişim Okumaları” 
kapsamında Mücahit GÜLTEKİN ‘e ait “Algı Yönetimi ve Manipülasyon”  kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 26 Ocak 2020 tarihinde Gemlik Müftülüğü Diyanet Gençlik Merkezi’nde kitabı değerlendirerek “5. Eğitim Değişim Okumaları”  programını gerçekleştirdi.

Gemlik İlçe Müftülüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Temsilcisi Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.

Kurşun,  ” Eğitim Değişim Okumalarımızın, Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile ortaklaşa olarak 4.sünü; E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa ilimizi temsilen de 5.sini icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Kitapta yer alan algı yöneticilerinin manipülasyona dayalı kandırma teknikleriyle baş etme yöntemleri görüşüldü ve manipülasyonları başarılı kılan kişilik özellikleri üzerine konuşuldu.

Kitapta  tavsiye  niteliğinde olan bazı hususlar katılımcılar tarafından hatırlatıldı ve katılımcılardan Salih Aslan Bey konuyla ilgili: “Daha öncede bu tarz kitapları okumuştum buna benzer Prof.Dr. Nevzat Tarhan Hocanın Psikolojik Savaş ve Gustave Le Bon’nun Kitleler Psikolojisi kitaplarını okudum fakat bu kitapta algı yönetimi üzerine sağlık, eğitim, bilim, siyaset, sinema, ticaret ve İslam tarihi gibi farklı alanlardan birçok örnek verilmiştir. Bu da kitabın sürükleyici bir şekilde okunmasını ve anlaşılmasını sağlamıştır.” dedi.

Diğer katılımcılardan Selami Albayrak Bey ise “Günümüz gençliğinin çok daha fazla sosyal medyada zaman harcadıkları için oradan gelecek manipülasyonlara karşı savunmasız olduklarını özellikle kitapta da üzerinde çokça durulan eşcinsellik konularında yanlış bilgilerle donanmaktadırlar.” diyerek “Algı Yönetimi ve Manipülasyonı”  kitabını gençlerin de mutlaka okumaları gerektiğine dikkat çekti.

Programın devamında kitapta yer verilen “Algı Yönetimine karşı nasıl savunma yapabiliriz ve kendimizi nasıl koruyabiliriz? sorusu üzerinde durularak güçlü kişilik yapıları üzerinden konuşuldu.

“Algı Yönetimi ve Manipülasyon” kitabıyla; Gerçeğin peşinden sabırla yürüyerek yalanı, yalancıyı ve yalana maruz kalan insan özellikleri incelenmiş, algı yöneticilerinin operasyonlarına karşı direnememenin sebep olduğu sıkıntılardan kurtulmanın gerekliliği vurgulanmıştır.

Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve İlçe Müftülüğü tarafından yapılan ikramla son buldu.