“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 4. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

“Eğitim Değişim Okumaları”  kapsamında Victor E. Frankl ‘a ait “İnsanın Anlam Arayışı”  kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 21 Aralık 2019 tarihinde Bursa Kedili Tekke Millet Kıraathanesi’nde kitabı değerlendirerek “4. Eğitim Değişim Okumaları”  programını gerçekleştirdi.

Osmangazi Belediyesi Kedili Tekke Millet Kıraathanesi Yönetimi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Gönüllü Danışmanı Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.

Kurşun,  ” Eğitim Değişim Okumalarımızın, Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile ortaklaşa olarak 3.sünü; E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa ilimizi temsilen de 4.sünü icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

 Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Kitapta yer verilen kamp deneyimleri, yaşamın geçiciliği, yaşamın anlamı, varoluşsal boşluk, acının anlamı konuları görüşüldü ve logoterapinin genel ilkeleri üzerine konuşuldu.

 Kitapta  tavsiye  niteliğinde olan bazı hususlar katılımcılar tarafından hatırlatıldı ve katılımcılardan Sinan Konukoğulları Bey konuyla ilgili: “Bu kitapla beraber bir kere daha insanın hayatına anlam katabilecek hedeflerinin ve uğraşlarının olmasının  önemi ortaya çıkmıştır” dedi.

Diğer katılımcılardan Cevat Sevimli Bey ise “Bu kitabı özellikle hayattan sıkılanlar, birçok nimetin içerisinde iken kıymetini bilemeyenler ve konforuna düşkün olanların okumaları iyi olacak, okudukları takdirde kendilerine birçok faydalar sağlayacaktır” diyerek “İnsanın Anlam Arayışı”  kitabını gençlerin de mutlaka okumaları gerektiğine dikkat çekti.

Programın devamında kitapta yer verilen “İnsanı insan yapan nedir? sorusu üzerinde durularak anlam arayışı üzerinden konuşuldu “logoterapinin özellikleri” incelendi.

“İnsanın Anlam Arayışı kitabıyla; yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığı, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmek ve dahası umutsuz insanlara öğretmenin gerekliliği vurgulandı.

Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve Kedili Tekke Millet Kıraathanesi yönetimi tarafından yapılan ikramla son buldu.