“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 2. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

“Eğitim Değişim Okumaları”  kapsamında “Kafkasya Mücahidi Şeyh Şamil’in Gazavatı” kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 20 Ekim 2019 tarihinde Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği sohbet salonunda kitabı değerlendirerek “2. Eğitim Değişim Okumaları” programını gerçekleştirdi.

Program E-DER Bursa Gönüllü Danışmanı Ümit Sadık KURŞUN’un konuşması ile başladı. Kurşun, “Derneğimizin Merkezi bir projesi olan “Eğitim Değişim Kitap Okumaları” kapsamında geçen dönem Bursa ev sahipliğinde ilk kitabımızı okumuştuk. Bu yıl da eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ikinci kitabımızı belirleyerek faaliyetimizi başlatmış olduk.  Eğitim Değişim Okumalarımızı bu yıl Uludağ Üniversitesi KAD Topluluğu ile birlikte yürüteceğiz.” dedi ve programa katılan Bursa KAD Komisyonu Başkanı Sinan Konukoğulları’na söz verdi. Kitap kritiği üzerine konuşmak üzere söz alan Konukoğulları, kitap kritiklerinde usul ve yöntemler üzerine bazı açıklamalar yaptı.

Programın devamında kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Kitabın konusu, içinde geçen dönemlerin ne olduğu, kitabın niçin yazıldığı, yazarın bakış açısının nasıl olduğu sorgulanırken  kitapta kullanılan ana kavramlar üzerine satır başları açıldı. Kitabın günümüze dair verdiği mesajın ve vardığı sonucun ne olabileceği üzerine merak uyandıran sorular sorularak kitap içinden uygun cevaplar bulundu.

Katılımcılardan Ömer YALÇIN Bey söz alarak : “Şeyh Şamil’in uzun yıllar zor bir coğrafyada Ruslara karşı mücadele verdiğini adeta destan yazdığını belirterek günümüz Müslümanlarının da aynı gayret içerisinde kendilerini geliştirmeye çalışmaları gerektiğini” hatırlattı.

Programın devamında bir sonraki okuma programının kitabını belirlemek üzere istişare yapıldı ve program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve yapılan ikramla son buldu.