“BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ 16. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

BURSA E-DER GÖNÜLLÜLERİ  16. EĞİTİM DEĞİŞİM OKUMALARINI GERÇEKLEŞTİRDİ”

“Eğitim Değişim Okumaları”  kapsamında “Bir Hisli Yürek Mehmet Akif Ersoy”  kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 26 Haziran 2021 tarihinde Uzaktan Çevrimiçi yöntemiyle Zoom programı üzerinden kitabı değerlendirerek “16. Eğitim Değişim okumaları”  programını gerçekleştirdi.

Bursa Eğitim ve Değişim Derneği İl Temsilciliğinin koordinesinde gerçekleşen program, E-DER Bursa Temsilcisi Ümit Sadık KURŞUN’un açılış konuşmasıyla başladı.

Kurşun,  ” E-DER Eğitim ve Değişim Derneği Bursa İl Temsilciliği olarak E-DER Kitap Okuma Projesi kapsamında etkinliğin 15.sini icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

Programda kitabın baştan sona tahlili yapıldı. Katılımcılardan Ahmet Şevki Şakalar Bey tahlil öncesi kitabın tanıtımında da geçen kısaca şu bilgileri aktardı. “Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy, edebiyatımızın usta kalemi Mustafa Özçelik’in anlatımıyla, Muhit Kitap’ta…Akif’i okumadan sadece dünü değil, bugünü de tam manasıyla anlayamayız.

Bir Hisli Yürek: Mehmet Akif Ersoy, şairin sanatıyla beraber mücadelesi ve şahsiyetini de gözler önüne seriyor.İstiklâlimizin ve istikbâlimizin şairi Mehmet Âkif, tarihimizdeki büyük adamlar galerisinin en önemli simalarından birisidir. O, hem hayatı hem şiiri hem fikirleri hem de şahsiyeti ve mücadelesi itibarıyla önümüzde hâlâ idealist bir örnektir.

Bu yüzden onu her dönemde okumak, tanımak, anlatmak için hakkında yazılar, kitaplar yazmak, konuşmak ve fikirlerini tartışmak onun devam eden misyonunun anlaşılması için önem taşımaktadır.

Çünkü Akif’in yaşadığı dönemde dile getirdiği sorunlar bugün de devam etmekte ve onlara ilişkin söylediği çözüm teklifleri hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Bu yüzden Mehmet Akif’e dair okuma yapmadan geçmişi doğru anlayamayacağımız gibi bugünü de anlamak mümkün olmaz.Bu yazılar, böyle bir niyet ve gayretin ürünüdür.

Konuşmacılar içerisinden Cevat Sevimli Bey ise şu şekilde değerlendirmede bulunmuştur:“ Kitabı okurken Mehmet Akif Ersoy’u daha çok tanımamız gerektiğine karar verdim. Kendisi denilebilir ki adeta milli mücadelenin sivil kanadının komutanı olmuştur. Bizler genelde Akif’i İstiklal Marşı şairi olarak tanıyoruz fakat tam anlamıyla hayat hikayesi birçok kahramanlık barındırmaktadır.” diyerek sözlerine son verdi.

Programın devamında kitapta yer verilen konu başlıkları irdelendi katılımcılar söz alarak kitap hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve bir sonraki ay okunacak kitabın tespit edilmesiyle son buldu.