ALİMİN ÖLÜMÜ / MAKALE

İlime ve onu öğreten âlime; hocaya gerekli önemi veren kadim bir medeniyetin mirasçılarıyız. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) “İlim Çin’de de olsa bulup öğrenin.” buyuruyor. Hz. Ali (R.A.) efendimiz ise; “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyor.

Bu toprakları bize vatan olarak sunan şanlı ecdadımızın şereflerle dolu tarihimizin altın sayfaları ilme, âlime verilen önemi gösteren birbirinden değerli örneklerle doludur.

Dokuzuncu Osmanlı padişahı yetmiş dördüncü İslam halifesi Yavuz Sultan Selim Han; Mısır seferi dönüşü Kemalpaşazâde (İbn-i Kemal) ile atbaşı sohbet ederek ilerlemektedir. İşte o an devrin önemli âlimi Kemalpaşazade’nin atının ayağı çamurlu bir çukura girer. Ürken at ayağını hızla çukurdan çekince, atın ayağından sıçrayan çamur Yavuz Sultan Selim Han’ın kaftanını kirletir.

Büyük âlim Kemalpaşazade; ansızın gelişen bu olumsuz olay karşısında üzülmüş, mahcubiyetten ne diyeceğini bilemez bir hâldedir. Yüzünü Kemalpaşazade’ye dönen Yavuz Selim Han; “Üzülmeyiniz hocam. Âlimin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim için üzüntü değil; bir iftihar vesilesidir.” der. Sonra daen yakınındaki adamına dönerek; “Alınız bu çamurlu kaftanımı, öldüğüm zaman üzerime örtünüz.” diyerek bir nevi vasiyette bulunur. Yavuz Sultan Selim Han hayatını kaybettikten sonra da vasiyete yerine getirilir ve âlimin ayağından sıçrayan çamurla bezenmiş kaftanı sandukasının üzerine serilir.

Ey kari; lâfı fazla uzatıp dolandırma derdinde değilim. Bu gün ise geldiğimiz nokta; hasretle andığımız bu sahnelerden fersah fersah uzaktadır. Öğretmen öğrenci ilişkisi, iletişim kanallarının her mecrasında fütursuzca gözler önünde sergilenmektedir. Bu görüntüleri seve seve servis eden sosyal medya meraklıları ve iştahla tüketen insanımız; apaçık karşımızda duran felaketin vehâmetinin maalesef farkında değil gibi görünmektedir.

İlme, âlime gereken değeri en yüksek seviyede vermediğimiz takdirde; kanayan yaramız milli eğitim ve kültürümüzün canlanması mümkün değildir. Eğitimde değişim bu noktadan başlamalıdır.

Yazımızı Peygamber efendimizin bir sözü ile bitirelim; “Âlimin ölümü, âlemin ölümü gibidir.” Hz. Muhammed (SAV).

EKREM AYTAR
E-DER Yönetim Kurulu Üyesi